Допомога на проживання ВПО у 2025 році: позитивні зміни

Останнім часом в Україні зменшується кількість внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу на проживання (так звані "переселенські виплати"). Якщо у 2023 році їх було понад 2,5 млн, то станом на кінець лютого 2025 року –  близько 1,2 млн. Разом з тим є і позитивні моменти.

В кінці грудня Кабінет міністрів прийняв зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО, згідно з якими продовження виплат можливе не більше ніж на три шестимісячні періоди (раніше було передбачено лише два шестимісячні періоди, тобто рік). Крім того, були розширені категорії членів сім’ї, чий дохід не враховується при визначенні права на продовження виплат ВПО на наступні шість місяців. Також, трохи змінені майнові критерії.

"Це важливо, адже враховуються практичні ситуації, які виникають у внутрішньо переміщених осіб. І постанова покликана сприяти розширенню кола сімей, які можуть отримати допомогу на проживання. Це, безумовно, покращує становище внутрішньо переміщених осіб", - сказала в коментарі "ОстроВу" юристка правозахисної організації "Донбас SOS" Наталія Юрлова.

 

Автоматичне продовження виплат

З 1 березня внутрішньо переміщеним особам, які на той момент отримували допомогу, автоматично продовжили виплати ще на один шестимісячний період. 

Наразі розмір допомоги становить 2000 грн на місяць, для дітей і людей з інвалідністю — 3000 грн.

Проте ВПО повинні відповідати наступним критеріям:

- не придбали транспортний засіб, з року випуску якого минуло менш як 5 років (крім мопеда або причепа);

- не здійснили на суму, що перевищує 100 тисяч гривень, купівлю земельної ділянки, квартири чи будинку (крім житла, розташованого на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, тимчасової окупації), іншого нерухомого майна, цінних паперів, одноразово оплачені товари довгострокового вжитку;

- не здійснили операцію з купівлі безготівкової чи готівкової іноземної валюти, або банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень;

- не здійснили купівлю квартири або будинку за рахунок коштів, виділених з державного бюджету;

- на 1 число місяця, з якого призначається допомога, не мали на депозитному рахунку суму більше як 100 тис. гривень;

- не перебували (і після переміщення не перебувають) на повному державному утриманні;

- не відбувають покарання в місцях позбавлення волі;

- на 1 число місяця, з якого призначається допомога, не мають у власності житлове приміщення (частину житлового приміщення), що розташоване на територіях, де не ведуться бойові дії та тимчасово окупованих територіях.

Крім того, важливою умовою продовження  виплат  на  додаткові 6 місяців залишається середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача, який не має перевищувати 9444 грн. на одну особу.

Автоматично продовжують виплати на шість місяців ВПО, які належать до вразливих категорій, а саме:

1) пенсіонери, чий розмір пенсії не перевищує 9444 грн;

2) люди з інвалідністю І чи ІІ групи, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти;

3) діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки.

Разом з тим уряд прийняв декілька важливих змін.

 

Основні зміни

"Раніше це були два шестимісячні періоди, тобто 12 місяців, а тепер — 18 місяців, тобто півтора року. Простими словами, люди, яким вже продовжили виплати на один шестимісячний період, зможуть отримати їх ще на один шестимісячний період. Це позитивні зміни, адже допомогу будуть платити надалі", - пояснила юристка правозахисної організації "Донбас SOS" Наталія Юрлова.

Також розширено категорії членів сім’ї, які не включаються до складу сім’ї і відповідно їх дохід не враховується при визначенні права на продовження виплат ВПО на наступні шість місяців.  Зокрема, це:

- мобілізовані військовослужбовці;

- працівники правоохоронних органів, військовослужбовці і працівники ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, особи рядового і начальницького складу ДСНС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, військових формувань, утворених відповідно до закону, які беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ.

" Ключовим є те, що ці особи повинні брати безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, тобто вони мають працювати в зоні активних бойових дій. Їхня залученість до цієї діяльності може бути підтверджена довідкою за "формою 6", - розказала Наталія Юрлова "ОстроВу".

За її словами, на гарячу лінію "Донбас СОС" протягом декількох місяців надходило багато звернень від сімей внутрішньо переміщених осіб, де чоловік фактично воює, але сім'я не має змоги отримувати допомогу.

"Наприклад, мати з дитиною проживають у Дніпрі, а батько працює пожежником у зоні активних бойових дій під Покровськом. Раніше доходи батька враховувалися, і родині, тобто матері та дитині, припиняли виплату допомоги на проживання через перевищення граничної суми доходу, яка становить не більше 9444 гривень на одну особу. Завдяки цим змінам, тепер сім'ям, яким було відмовлено в продовженні допомоги на проживання, надається можливість звернутися із заявою та отримати виплати на наступні 6 місяців. Але дуже важливо, щоб ці особи, які були перелічені працювали у зоні активних бойових дій. Звичайно, є питання отримання цієї довідки за "формою 6", але я рекомендую вирішувати це в індивідуальному порядку. Можна звернутися на нашу гарячу лінію за консультацією, оскільки ситуації можуть бути різними", - пояснила юристка.

Наступні важливі зміни стосуються обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Тепер при обчисленні середньомісячного сукупного доходу сім’ї не враховується дохід, отриманий одноразово протягом календарного року від продажу:

- єдиного транспортного засобу (механізму), який був зареєстрований на одну особу із складу членів сім’ї;

- єдиного житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або ТОТ.

Про факт продажу потрібно надати документальне підтвердження.

"Наприклад, сім'я евакуюється з Покровська і переїжджає на західну або центральну частину України, де безпечніше. У них є автомобіль, але для адаптації на новому місці, щоб забезпечити оренду житла, сім'я вимушена продати цей транспортний засіб. Раніше дохід від його продажу враховувався, і допомога на проживання припинялася. Тепер, завдяки цим виключенням, такі сім'ї можуть отримувати допомогу на проживання і надалі, оскільки дохід від продажу єдиного транспортного засобу не буде враховуватися", - підкреслила Наталія Юрлова.

Якщо говорити про житлове приміщення, то, наприклад, у сім'ї була квартира в Краматорську, і вони прийняли рішення евакуюватися, переїхали у більше безпечне місце, але з'явилась можливість продати це житлове приміщення. Раніше доходи від продажу цього будинку враховувались та допомога не призначалась.

"Зараз доходи від продажу цього будинку не будуть враховуватися та сім'я зможе отримувати допомогу. Важливо зазначити, що це має бути єдине житлове приміщення, яке знаходиться на території бойових дій або тимчасово окупованих територій. Тут більше значення мають території, на яких ведуться або велися бойові дії", - додала юристка "Донбас СОС".

Крім того, до середньомісячного сукупного доходу не будуть включатися доходи, отримані особою одноразово (наприклад, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, вихідна допомога, яка отримується одноразово протягом року). Якщо бути точніше, то тепер ця одноразова допомога буде ділитися на 12 місяців. Для цього людина має надати документальне підтвердження від роботодавця із зазначенням розміру та інформації, що така допомога надана один раз за календарний рік.

"Якщо пояснити на прикладі, то зараз для визначення права сім'ї на допомогу враховуються доходи за три місяці перед зверненням. Але якщо, наприклад, перед Новим роком була отримана якась премія або допомога у зв'язку з відпусткою, і її поділити на 3, то сім'я може перевищити граничну суму доходу, яка становить 9444 гривні на одну особу, і, відповідно, може втратити допомогу. Тепер же, якщо ділити на 12, сім'я зможе і надалі отримувати допомогу як ВПО. Це однозначно позитивні зміни, які враховують життєві обставини, адже виплата може надаватися один раз протягом року, і надалі не буде перевищення граничного доходу, адже зарплата залишається такою ж", - зазначила Наталія Юрлова.

 

Перше переміщення

Що стосується тих, хто переміщується вперше, вони також можуть оформити допомогу на проживання. Для цього вони мають спершу оформити статус ВПО, що можна зробити через "Дію".

Для осіб, які переміщуються вперше з зони активних бойових дій або тимчасово окупованих територій, а також для тих, хто має пошкодження або знищене житло, при оформленні допомоги на проживання враховуються тільки майнові критерії (за останні три місяці).

"Для цих осіб немає прив'язки до граничної суми доходу. Тобто на перші півроку допомога надається незалежно від того, яку суму доходу отримують особи. Тобто якщо говорити про тих, хто переміщується після повномасштабного вторгнення, вони мають право на допомогу незалежно від розміру доходу та належності до вразливої категорії. Коли вже йдеться про продовження допомоги на наступні 6 місяців, тоді вже застосовується обрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї, і дохід не має перевищувати 9444 гривні на одну особу з сім'ї", - пояснила "ОстроВу" Наталія Юрлова.

Незалежно від дати переміщення право на отримання допомоги на проживання мають особи з інвалідністю 1-2 групи, пенсіонери, у яких розмір доходу не перевищує 9444 гривні, або особи з онкозахворюваннями тощо.

"Ці категорії осіб винесені в окреме правове регулювання постанови", - зазначила юристка "Донбас СОС".

Вона підкреслила, що незважаючи на появу інших видів підтримки ВПО, допомога на проживання завжди залишається актуальною, адже це пряма фінансова підтримка від держави для внутрішньо переміщених осіб.

"Якщо ми говоримо про продовження виплат на наступний період, то застосовуються критерії вразливості, такі як особи з інвалідністю або пенсійного віку. Це люди, які не можуть вирішити своє житлове питання і не мають достатнього доходу. Тому в будь-якому разі ця підтримка дуже важлива і має продовжуватися", - вважає вона.

В Україні вже декілька років поспіль зменшується кількість отримувачів допомоги на проживання. Наприклад, сума виплат (закладена в державний бюджет) для ВПО у 2025 році зменшилась на 8,4 млрд гривень порівняно з 2024 роком. Разом з тим уряд закликає подаватися на інші програми підтримки внутрішньо переміщених осіб. Наприклад, це субсидія на оренду житла, "муніципальна няня" чи компенсація за прихисток ВПО.

Правда, за словами Наталії Юрлової, слід пам'ятати, що не можна одночасно отримувати допомогу на проживання та субсидію на оренду.

"Відмінність субсидії на оренду полягає в тому, що на неї можуть претендувати особи, які не отримують допомогу на проживання. Субсидія на оренду не має прив'язки до дати переміщення, як це є в допомозі на проживання. Для допомоги на проживання це важливо, адже вона призначається для тих, хто перемістився після повномасштабного вторгнення. Субсидію на оренду можуть отримати всі внутрішньо переміщені особи, які досі не вирішили своє житлове питання. Ці програми є взаємовиключними, адже не можна одночасно отримувати і допомогу на проживання, і субсидію на оренду", - зазначила вона.

Вона погоджується, що людям, звичайно, простіше отримувати допомогу на проживання, адже це фіксована сума, і сім'я знає, скільки вони можуть отримати.

"Якщо ж говорити про субсидію на оренду, то для кожної сім'ї вона розраховується окремо, залежно від суми доходу та витрат на оренду житла. Отже, всі програми важливі, і люди мають вибирати самостійно. Як я вже зазначала, не так багато людей отримує допомогу на проживання. Субсидія на оренду та інші програми, наприклад, компенсація власникам житла за розміщення внутрішньо переміщених осіб, також покликані дещо спростити фінансове навантаження на внутрішньо переміщених осіб", - вважає юристка "Донбас СОС".

Ще однією проблемою є безпідставні зупинки виплат на проживання для ВПО. У соцмережах можна знайти багато скарг.

"Нам припинили взагалі, отримували 6 місяців, чоловік пенсіонер, я з інвалідністю, діти неповнолітні. Без пояснень. Пенсії мінімальні. Але написали зміни добрі, але як буде насправді - то питання. Тому що пишуть одне, а виходить інше та не завжди добре. Приймають закон, а до нього постанови, які суперечать закону. Та взагалі потім неможливо розібратись що да як. Написали нову заяву, тепер чекаємо 2 тижня відповідь, з'ясуємо причину. Досі самі працівники УПСЗН, де ми як ВПО, не розуміють причину зупинки виплат. Нічого в родині не змінилось, ніяких покупок квартир, будинків, валюти, взагалі нічого.. але виплати зупинено", - зазначила Алла Е.

Якщо раптом виплати на проживання припинили надходити, то фахівці "Юридичного порадника для ВПО" рекомендують звернутися до органу соціального захисту населення за місцем обліку як внутрішньо переміщена особа (назву відповідного органу зазначено у довідці ВПО).

Водночас юристи не рекомендують уточнювати таку інформацію тільки по телефону, бо усні відповіді не мають юридичної сили і, в разі потреби, не зможуть бути оскаржені (особливо, коли йдеться про припинення виплат із тієї чи іншої підстави). Тому звернення має бути в письмовому вигляді.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Країна
27.03.2025
14:20

Допомога на проживання ВПО у 2025 році: позитивні зміни

З 1 березня внутрішньо переміщеним особам, які на той момент отримували допомогу, автоматично продовжили виплати ще на один шестимісячний період. 
Луганськ
26.03.2025
15:58

Головне – не порівнювати! Луганський щоденник

Це повний розрив для всіх тут. Як їм дозволили повернутись? Адже це навіть не про них, а про нас. Як нам працювати з ними і вдавати, що все нормально.
Світ
25.03.2025
19:24

“Україна стикається з дилемою за дилемою”. Огляд західних медіа

Хоча президент Росії Владімір Путін стверджує, що окуповані території є частиною Росії, електронна система відстеження ув'язнених, створена Москвою, там не працює. Цивільні можуть роками нудитися у в'язниці без пред'явлених обвинувачень, без доступу...
Всі статті